دلایل بسیاری وجود دارد که شما بخواهید مچ کسی را که به‌صورت غیر مجاز از شبکه‌ بی‌سیم (wireless network) شما استفاده می‌کند، بگیرید. ممکن است حس بکنید سرعت اتصال به اینترنت دانـلود فایل‌ها نماید تر از حالت طبیعی شده یا این‌که نخواهید در حالی که تعرفه ‌ای را برای اینترنت وایرلس پرداخت می‌کنید، کسی به رایگان از آن سوءاستفاده نماید . اما این سوءاستفاده ممکن است پیامدهای غیر قابل جبران امنیتی هم برای شما داشته باشد.


دوربین مدار بسته اتومبیل
در صورتی که این فرد بتواند از طریق شبکه به فایل‌های ضروری و خصوصی شما دسترسی پیدا نماید یا حتی با مصرف از اتصال غیرمجاز خود مسائل امنیتی برای شما به‌بار آورد یا حتی شبکه اینترنت شخصی شما را برای اعمال خلاف قانون مانند هک، سرقت اطلاعات یا پول و نفوذ به شبکه‌های سازمان‌ها به‌کار ببرد، مسائل قضایی برای شما ایجاد می‌کند و شما را به دردسر می‌اندازد. در هر صورت بهترین راه برای پیشگیری از این مشکلات ، امن کردن شبکه و فضای اینترنت وایر‌لس‌تان است.


اما بسیاری از شما اقطعا لا راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم گاهی اقدامات احتیاطی پایه را انجام داده‌اید، ولی چنانچه نگران هستید که تنظیمات امنیتی برای روتر شما بدرستی انجام نشده باشد یا قصد دارید با فراهم کردن امنیت اضافی شبکه، خیال را آسان کنید یا می‌خواهید خودتان از پس هر نوع عیب‌یابی شبکه بی‌سیم‌تان برآیید، این مطلب را دنبال بکنید . این راهنما برای کاربران تازه کاری که نگران سرقت پسورد اینترنت و روتر وای ـ فای و نفوذ به شبکه بی‌سیم هستند ، بیش از تمام می‌تواند مفید باشد.


پیدا کردن آی.پی و مک آدرس روتر
روش اول: آی.پی‌های مسیریاب‌ها باتوجه به نوع آنها با مفرق هستند ، اما به طور معمول آی.پی‌های 192.168.0.1 یا 192.168.1.1 به‌صورت مشترک در مورد بیشتر روترها مورد مصرف قرار می‌گیرد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که با تایپ آدرس IP به‌طور مستقیم در نوار آدرس مرورگرتان، به کنسول‌های اداری روتر (administrative console) خود وارد شوید.


اگر هم نمی‌دانید آدرس پیش‌فرض روترتان چیست، با اجرای دستور Start»Run در منوی استارت یا جستجوی cmd در پنجره جستجوی منوی استارت رایانه خود، فرمانCMD را اجرا کرده پس با تایپ کلمه IPCONFIG در پنجره فرمان می‌توانید به آدرس آی.پی مسیریابتان دسترسی پیدا بکنید . آدرس آی.پی که شما به آن نیاز دارید، باید در کنار Gateway پیش‌فرض تحت اتصال مکانی منطقه (local area Network) شبکه شما باشد.

روش دوم: چنانچه از سیستم مک (Mac) استفاده می‌کنید، می‌توانید آدرس پیش‌فرض را با رفتن به تنظیمات سیستم تحت‌شبکه (System Prefrences) پیدا بکنید . آدرس ذکر شده را ممکن است درست در فهرست کنار روتر خود بیابید. چنانچه از درگاه اتصال شبکه باسیم (اترنت) استفاده می‌کنید، با کلیک کردن روی Advanced رفتن به تب TCP ‌/‌ IP در مقابل نام روتر، آیپد خود را پیدا بکنید ‌. در صورت مصرف از وای ـ فای، در قدم بعدی با تایپ آدرس در نوار آدرس مرورگر خود معین ات کاربری را وارد بکنید . اگر هم تنظیمات پیش‌فرض را تغییر نداده باشید، باید آن را با مصرف از ترکیبی از نام admin رمز عبور یا پنجره خالی استفاده بکنید . یا این‌که در جدول زیر آن را بیابید، اما توصیه ما این است که خودتان پسورد کاملا امنی را انتخاب و نام کاربری و پسورد را قطعا عوض بکنید .


سرعت اتصال به اینترنت, ترفندهای اینترنتی


فهرست نمونه DHCP
ی که در داخل کنسول اداری روتر به دنبال بخش مربوط به دستگاه متصل یا وضعیت‌های بی‌سیم بگردید. برای مثال در روتر قدیمی مـدل DIR-655 برند دی ـ لینک از مسیر Status » wireless می‌توانید به آن دسترسی پیدا بکنید ولی شما آن را در روترهای نت گیر، تحت عنوان دستگاه‌های پیوست شده ( Attached Devices) تحت جدول DHCP مشتریان (کلاینت) و در روترهای لینک سیس می‌توانید آن را در فهرست دستگاه (Device List) بیابید. این جدول باید با IP مک آدرس دیگر جزئیات از هر دستبرخی که هم اکنون به روتر متصل است را فراهم نماید . که فهرست وسایل متصل خود را تحلیل بکنید ، تا تمام مزاحمان معین شوند.


شما می‌توانید با رفتن به خط فرمان (کامند لاین) cmd و ورود دوباره و تایپ ipconfig ‌/‌all آدرس آی.پی مک آدرس رایانه را پیدا بکنید که آدرس مک دستگاه شما تحت عنوان آدرس فیزیکی نمایش داده می‌شود. اما شما می‌توانید راه کشف کردن دستگاه‌های همراه مانند تلفن‌های هوشمند و پخش کننده‌های رسانه (مدیا پلیرها) را خودتان بیابید.


روش کار
بهترین و ساده‌ترین راه‌حل می‌تواند راه‌اندازی رمز عبور قوی با استفاده از WPA2 یا WPA -WEP - باشد که اما کرک کردن آن بسیار آسان است. پس برای اجتناب از آن می‌توانید از روش‌های دیگری استفاده بکنید . درروش اول می‌توانید نام دستگاه وای ‌ـ فای را مخفی بکنید تا غیر از شما کسی با جستجو کردن وای ـ ‌فای در نزدیکی نتواند آن را پیدا نماید . این تدبیر امنیتی با خاموشی کردن بخش براودکست (SSID) امکان‌پذیر است.شیوه دیگر فیلتر‌کردن وای ـ ‌فایتان است. با این راه شما می‌توانید با تعریف چند دستگاه مجاز توسط مک آدرس‌ها به دیگر رایانه ها مجوز اتصال به شبکه شخصیتان را ندهید.


اما این راه نمی‌تواند هکرها را کاملا متوقف نماید ، اما از سرعت آنها کاسته معطلشان می‌کند که برای بیشتر کاربران همین کافی است.

چنانچه می‌خواهید محل فیزیکی افراد نفوذ کرده به شبکه خود را بیابید، وسائل ی به نام شکارچی موچر(MoocherHunter) این کار را انجام می‌دهد. شما باید لوح فشرده سی.دی را که اصطلاحا Live CD نامیده می‌شود، برای بوت کردن لپ‌تاپ رایت بکنید . به این ترتیب می‌توانید وای ـ فای اطراف را برای پیدا کردن افرادی که به‌صورت غیر مجاز به شبکه شما متصل شده‌اند، جستجو بکنید . با توجه به توضیحات برنامه، ترافیک ارسال شده به همه شبکه را تشخیص داده به این طریق می‌توانید منبع دریافت غیرمجاز را در اطراف خود با دقت فاصله دو متر پیدا بکنید .


با سارق چه کنیم؟
ما توصیه نمی‌کنیم در صورت پیدا کردن افراد سوء استفاده‌گر، خودتان علیه او اقدام بکنید ، اما می‌توانید با بیان کردن موضوع با مقامات قضایی ارائه مدارکی که بهآموزش گفته شده جمع‌آوری کرده ‌اید از آنها شکایت بکنید . اگر هم نگران اتصال همسایگان به شبکه بی‌سیم و ناخنک زدن آنها به اینترنت وای ـ فایتان نیستید علاقه دارید محتواهای رسانه‌ای خود را با آنها به اشتراک گذاشته و رد و بدل بکنید ، استفاده از میان‌افزار (فیرم ویر) چیلی‌فایر (Chillifire) می‌تواند برای راه‌اندازی شبکه هات اسپات عمومی به شما کمک کند.


این وسائل به شما اجازه می‌دهد کانون‌های عمومی وایرلس راه‌اندازی بکنید . همچنین در صورتی که سرویس اینترنت قدرتمندی دارید و از آن زیاد استفاده نمی‌کنید، می‌توانید به‌صورت توافقی با شریک کردن همسایه‌ها در پرداخت هزینه اینترنت با ایجاد نقاط دسترسی به اینترنت از روتر هزینه پرداختی اینترنت را بین همسایگان تقسیم بکنید .